Gingseng


Büyük kazık köklü çok yıllık beyaz çiçekli, soluk kırmızı renkte meyveleri olan şifalı bitkidir. İçeriğinde B1, B2 ve D vitaminleri, saponinler, uçucu yağ, glikozitler, fosfat ve organik asitler vardır. Kökleri beyaz veya kırmızı renklidir. Bitkinin yaşlı etli ve çatallı kökleri ilaç olarak kullanılır. İki farklı çeşidi vardır. Kırmızı ginseng olarak adlandırılanı şifalı bitki olarak kullanılanıdır. Ginseng kökü 6 yıllık bir yetiştirme süresinden sonra hasat edilir ve tedavi amaçlı kullanılan bitkinin bu bölümüdür. 

Faydası 
Vücuda ve kalbe kuvvet verir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücut direncini arttırır. Yorgunluğu giderir. Zihni açar ve hafızayı kuvvetlendirir. Stresi azaltır. Depresyona karşı faydalıdır. Özellikle erkeklerde cinsel gücü ve sperm sayısını arttırır. Prostata karşı koruyucudur. Kandaki şeker ve kolesterol oranını düşürür. Kansızlığa iyi gelir. Kansere karşı da koruyucu etki gösterir. Tümörlü hücrelerin gelişimini yavaşlatır. Sindirim sistemi ve böbreklere faydalıdır. Karaciğeri korur. Kalp ve damar sağlığı üzerinde de olumlu etkileri vardır. Yaşlanma belirtilerini azaltır. 

Kullanımı 
Kökleri toz haline getirilerek balla karıştırılıp kullanılır. Ayrıca köklerinden elde edilen suyu kullanılır. Tablet olarak da kullanılmaktadır.