Keten tohumu


Yaklaşık yarım metre kadar yükseklikte, mavi renkte çiçekler açan otsu bir bitki olan keten bitkisinin liflerinden iplik elde edilir, keten tohumları ise yağı ve tıbbi etkileri için kullanılır. Kalp ve damar sağlığı için çok önemli olan omega 3, omega 6 ve omega 9 yağ asitleri ile bol miktarda protein, vitamin ve mineral içerir. 

Faydası 
Keten tohumu : Kabızlığı giderir. Akciğer hastalıkları bronşit ve soğuk algınlığında faydalıdır. Müzmin öksürüğü keser. Mikrop öldürücüdür. Bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur ve bağırsakları temizler. Sindirim sistemi iltihaplarında faydalıdır. Kemikleri ve sinir sistemini güçlendirir. Konsantrasyon bozukluğuna karşı iyi gelir. Unutkanlığı önler. Egzama, sedef ve romatizma şikayetlerinde faydalıdır. Yüksek tansiyonu ve kolestrolü düşürür. Kalp hastalıkları ile felce ve kansere karşı koruyucudur. Menopoz döneminde faydalıdır. 

Kullanımı 
Kaynatılarak, dövülüp toz haline getirilerek ve tohum halinde kullanılabilir. Tokluk hissi veren bir besin olduğu için zayıflama amacıyla sıklıkla kullanılır. Bal ile karıştırılarak yenebileceği gibi kaynatılarak ya da yemek ve hamur işlerine katılarak da tüketilebilir. Keten tohumu yağı ve keten tohumunun lapası yara ve yanık tedavisi için de kullanılır.