Kuşburnu


Yabangülünün, şeker, organik asit ve C vitamini bakımından zengin olan meyvesidir. Başta C vitamini olmak üzere bol miktarda vitamin ve mineral içeren besleyici bir bitkidir. 

Faydası 
İdrar söktürür, ishali keser. Vücut direncini arttırır. Vücuda ve gözlere kuvvet verir. Cinsel isteği arttırır. Kan dolaşımını hızlandırır ve kanı temizler. Bağırsakları yumuşatır ve sindirimi kolaylaştırır. Kansere karşı koruyucudur. Romatizma şikayetlerini ve ağrılarını hafifletir. Kandaki insülin miktarını ayarlamaya yardımcı olduğundan şeker hastalarına faydalıdır. Selülit oluşumunu engeller. Basur rahatsızlığı olanlara da yararlıdır. 

Kullanımı 
Daha çok kuşburnu çayı yapılarak kullanılır. Kuşburnundan ayrıca reçel, meyve suyu ve yağ da elde edilmektedir. Kuşburnunun kurutulan yaprakları kaynatılıp soğuduktan sonra suyu süzülerek kırışmış ciltlere konursa Faydası görülür. Kuşburnu çekirdeğinden elde edilen kuşburnu yağı, cilt hücrelerini yenileyici, cildi koruyucu, kırışıklıları giderici ve yaşlanmayı geciktirici özellikleri ile kozmetik alanında sıklıkla kullanılmaktadır.