kafur


Çin ve Japonya kökenli olan 2000 yıla yakın ayakta kalabilen bir ağaçtır. Bu ülkelerden zamanla Akdeniz’e kıyısı olan ülkelere getirilerek üretilmeye başlanmıştır. Soğuğa dayanıklı olması nedeniyle ülkemizde botanik bahçelerinde ve Akdeniz’ de yetiştirilmektedir. Kafur ağacının odunun kaynatılması sonucu distilasyonla uçucu yağı elde edilmekte, bu yağ daha sonra kristal, beyaz bir madde haline gelmektedir. Kendine has kuvvetli kokusu ve ısıtıcı etkisi olan bir drogtur. Kafurun hem doğal formu, hem de sentetik formu tedavi alanında kullanılmaktadır. İsveç şurubunun terkibine de girmektedir. 

Faydası 
Kafur, aromatik yağlarda, özellikle zeytinyağında ve alkolde kolayca çözünür. Romatizma kökenli ve eklem ağrılarında yağ kafur karışımı ile masaj yapılır. Bu şekildeki masajlarda kan dolaşımı artarak ağrının iyileştirilmesi mümkün olabilmektedir. Kafur, ağız yolu ile ilaç şeklindeki alımlarda solunum yollarını rahatlatır, sinir sistemini uyarır. Böylelikle uyanık kalmayı sağlar. Yağı cilt hastalıklarında kaşıntı giderici olarak kullanılır 

Kullanımı 
. Antiseptik etkilidir. Damarları genişletir. Ağızdaki aft ve yaraların ağrılı durumlarında kaynatılan suyu ile gargara yapılır.