karatopalak


Genellikle Akdeniz bölgesinde çorak topraklarda doğal ortamlarda yetişen, 30-40 cm’ye kadar yükselebilen bir bitkidir. Gövdesi üçgeni andıran bitkinin, bitkisel tedavide toprakaltı yumruları değerlendirilir. Bitkinin yumruları kozmetik sanayinde koku verici olarak da değerlendirilir. 

Faydası 
Uyarıcı ve bedeni güçlendiricidir. Kadınların adet düzensizliklerinde yararlıdır. Sindirim sisteminin dostudur. Kabızlığı giderir, sindirimi kolaylaştırır. Böbrek ve idrar yolları hastalıklarını iyileştirir. İdrar söktürücüdür. Hemoroit(basur) hastalığını iyileştirir. Soğuk algınlığında çayı içildiğinde terleterek rahatlamayı sağlar, göğsü yumuşatır. Baş ağrısına iyi gelir. Haricen egzama döküntülerine ve iyileşmeyen yaralara faydalıdır 

Kullanımı 
Afrodizyak etkilidir. Bu sayılanlar için, 1 çay fincanı kaynar suya 2g(1 tatlı kaşığı) ince kıyılmış yumru demlenerek günde 2 bardak içilmelidir. Yara iyileştirici olarak, toz haline getirilen yumrular, zeytinyağı ile krem yapılarak sürülmelidir. Egzama için, toz haline getirilen yumrular, tatlı badem yağı ile krem yapılarak sürülebilir veya hazırlanacak çay ile friksiyon yapılır.