kil


Toprak bizim mayamızdır. Rabbimiz insanoğlunu balçık çamurdan yarattı. Suyumuz ve gıdalarımız, tüm ihtiyaçlarımız ondan gelir. Evlerimizin harcını onunla yaparız. Öldükten sonra bizi sinesine alır, saklar. Toprağın bütün bu şefkat ve güzelliklerinden sonra ona “Toprak ana” denmiştir. Bir yerde anasıdır insanoğlunun toprak. 

Faydası 
Toprakta bulunan minarelerin, elementlerin tamamı insanda mevcuttur. Bu elementlerin bir tanesi eksik olsa, o eksiklik yüzünden hastalık ortaya çıkar. O hastalığın şifası, ancak o eksiklik yüzünden hastalık ortaya çıkar. O hastalığın şifası, ancak o eksik elementin giderilmesiyle mümkün olur. Örnek vermek gerekirse, demir eksikliği kansızlığa yol açar. Çinko eksikliğinde ise saçlarımız dökülür, tırnaklarımız kırılır. Kalsiyum eksikliği kemik ve diş yapısını olumsuz etkiler. Kehribar taşı, guatr ve troid hastalıklarına iyi gelir. Bu örnekler çoğaltılabilir. İç Anadolu bölgesinden elde edilen Kil-i ermeni karaciğer hastalıklarına, egzama gibi cilt hastalıklarına iyi gelmektedir. 

Kullanımı 
Kil günümüzde cilt güzelliği için kullanılmaktadır. Cilde kil maskesi uygulandığında iki dakika sonra hemen yıkanmalıdır. Kil maskesi uygulanmasına, bir hafta devam etmeli, bir hafta ara vermelidir. Siyah nokta ve sivilceler iyileşene kadar bu şekilde sürdürülebilir. Bazı insanlarda kil yeme alışkanlığı vardır. Kil yemek insan sağlığına zararlıdır. Kil yeme alışkanlığından vazgeçirmek için kimyon ile sirke lapa haline getirilerek bu kişilere yedirilmelidir.