Marul


Bileşikgiller familyasından, geniş ve uzun yeşil yapraklı veya çok yıllık bir bitkidir. Tohumları, cinsine göre esmer veya siyahtır. Ilık iklimi sever. Kalsiyum minerali ile A ve C vitaminleri açısından zengin bir sebzedir. Ayrıca marulda B, D, E vitaminleri ve demir, sodyum, bakır, iyot, fosfor ve çinko mineralleri vardır. 

Faydası 
Sinirleri yatıştırır. Uykusuzluğu giderir. Sinirsel kalp çarpıntılarını keser. Erkeklerde aşırı cinsel istekleri keser. Kabızlığı giderir. Basur memelerinde faydalıdır. Kandaki şeker miktarını düşürür. Kanı temizler. Hazmı kolaylaştırır. İdrar söktürür. Romatizma ve nikriste faydalıdır. Göğsü yumuşatır. Karaciğer ve dalak şişliklerini indirir. Böbrek iltihaplarında faydalıdır. Aybaşı ağrılarına karşı etkilidir. Suyu, ergenlik sivilcelerini giderir. Yüze tazelik ve güzellik verir. Lapası, kan çıbanı, apse ve yanıklarda faydalıdır. Anne sütünü artırır. Tansiyonu düşürür. Kemik erimesine karşı faydalıdır. Gelişme çağındaki çocukların gelişimini destekler. 

Kullanımı 
Marul taze yenildiği gibi, salatası yapılarak da yenir. Marulun suyu cildi besler ve cilde tazelik verir. Sivilceleri giderir. Lapası yanıklara ve çıbanlara iyi gelir.