Melisa


Ballıbabagiller familyasından, çok dallı, beyaz çiçekli otsu bir bitkidir. Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde yetişir. Boyu 20-70 santim kadardır. Yaprakları ince ve yumuşak tüylüdür. Yapraklarında tanen, reçine ve uçucu bir yağ vardır. Oğul otu olarak da bilinir. 

Faydası 
Mide ve bağırsak ağrılarını keser. Kalbi kuvvetlendirir. Hazımsızlık, baş ağrısı ve migrende faydalıdır. Epilepsi, baş dönmesi, kulak çınlaması ve sinir krizlerinde faydalıdır. Aybaşı ağrılarını keser ve aybaşı kanamalarını düzenler. Huzursuzluk ve sıkıntıları giderir. Hafıza zayıflığında faydalıdır. Kan şekerini ve tansiyonu düşürür. Soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve nefes darlığına karşı faydalıdır. Beyin damarlarını açar. Ciltteki kırışıklıkları gidermeye yardımcı olur. 

Kullanımı 
Melisa otunun yaprakları kurutulduktan sonra kaynamış suda demlenerek hazırlanan melisa çayı içilebilir. Melisa bitkisinin yapraklarından elde edilen melisa yağı da çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Ayrıca, melisa otu tazeyken ezilerek çıkarılan suyu da kullanılır. Kaynatılarak vücuda sürülürse ter kokusunu giderir. Kurutulmuş yaprak ve çiçekleri toz haline getirilip balla karıştırılarak yenir.