Ahududu


Gülgillerden; böğürtlen gibi çalı halinde, dikenli bir bitkidir. Ağaççileği ve sultan böğürtleni olarak da bilinir. Genellikle ağaçlık alanlarda kendiliğinden yetişir. Duta benzeyen meyvesi kırmızı, sulu ve güzel kokuludur. Meyvesi taze olarak yenilebileceği gibi kurutularak da kullanılır. 

Faydası 
Kanı temizler, vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlar. Terletir ve idrar söktürür. Kabızlığı giderir. Vücuda dinçlik verir. Romatizma, mafsal kireçlenmesi, boğaz, bademcik ve göz iltihaplarında kullanılır. Kansızlık ve veremde faydalıdır. Ateşi düşürür. Üre ve şeker hastalarına da yararlıdır. Mide ülseri olanlar kullanmamalıdır. Böbrek ve şeker hastaları taze olarak yemelidir. 

Kullanımı 
Ahududunun çiçekleri kaynatılıp su ile gargara yapılırsa bademcik, boğaz ve dişeti iltihaplarına iyi gelir. Göz nezlesinde, göz banyosu yaptırılırsa yararlıdır. Bir miktar ahududuyu ezip püre haline getirdikten sonra yüze maske yapılırsa cildi sıkılaştırır ve serinletir. Yaprakları ince kıyılıp kaynatılarak çay olarak içilir.