meryemana dikeni


Ülkemizde ege Marmara bölgelerinde yol kenarlarında, boş tarlalarda, kırlarda sıkça karşılaştığımız 100-150 cm.ye kadar yükselebilen dikenimsi bir bitkidir. Beyaz damarları ile dikkat çeken soluk yeşil yaprakları, mor ve nadiren beyaz tüylü çiçekleri onun karakteristik özellikleridir. Antik çağlardan beri karaciğer ilacı olarak kullanılan Meryemana dikeni, Almanya’da Meryemana’yı hatırlatan dini bir semboldür. Tedavi amaçlı olarak tohumları kullanılır. 

Faydası 
Mantar ve kimyasal madde zehirlenmelerinde tıbbi ilaç olarak kullanılan silimarin maddesi bitkinin aktif maddesidir. Silimarin, güçlü bir antioksidandır. İltihapları önler ve doku yenilenmesine yardımcı olur. Karaciğer zehirlenmelerinde silimarin oldukça eklidir. Karaciğeri zehirli maddelerden temizler ve hücrelerin yenilenmesini destekleyerek karaciğer fonksiyonlarının düzenli olmasını sağlar. Kronik hepatit, karaciğer yağlanması ve sirozda yararları görülmektedir. Safra kanalları iltihabında, sedefte ve böbrek-idrar yolları hastalıklarında da kullanılmaktadır. 

Kullanımı 
Meryemana dikeni tohumları her defasında 1 tatlı kaşığı, yaklaşık 5 gramına kaynar su ilave edilerek demlenmek suretiyle kullanıldığı gibi, bal veya pekmezle karıştırılarak da değerlendirilebilir. Günlük doz, en çok 3 defada 1’er tatlı kaşığı olmalıdır.