Pancar


Ispanakgiller familyasından, ince köklü bir veya iki yıllık otsu bir bitkidir. Yem pancarı, sebzelik pancar ve şeker pancarı gibi çeşitleri vardır. Kırmızı pancarın kökleri toparlak bir yumru şeklindedir. Sebze olarak kullanılır. şeker pancarının kökleri toparlak bir yumru şeklindedir. İçeriğinde sakaroz vardır. şeker pancarı ve kırmızı pancar en çok tüketilen türleridir. A, B, C ve P vitaminleri ile potasyum, sodyum, magnezyum, fosfor, çinko, demir, kalsiyum, brom ve bakır mineralleri içerir. 

Faydası 
Şifa amacıyla kullanılan kırmızı pancardır. Karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar. İdrar söktürür. Kansızlığı giderir. şeker hastalığı ve vereme karşı korur. Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir. Sinirleri yatıştırır. Vücudu kuvvetlendirir. İştahı açar ve hazmı kolaylaştırır. Mide ağrılarını ve ekşimelerini azaltır. Böbrekleri çalıştırır. Kırmızı pancar suyu kansere karşı koruyucudur. 

Kullanımı 
Şeker pancarı şeker üretiminde ve şeker pancarı pekmezi yapımında kullanılır. Kırmızı pancarın ise yemeği, salatası ve turşusu yapılır. Kırmızı pancar, sebze olarak kullanılmasının yanında, tedavi amacıyla da kullanılır. Kırmız pancar kaynatılıp içilirse böbrek kumlarını dökmete faydalı olur.