Servi kozalağı


Mezarlıklarda, bahçe, park ve kenarlarında boy gösteren, 15-20 m ye kadar yükselebilen ağacın kozalaklarıdır. Cupressus sempervirens türünün yeşilken toplanan kozalaklarıdır. 

Faydası 
Drogun etken maddesinin tanen olması, onun ishal kesici, kan dindirici ve damar büzücü gibi özellikler kazanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle kanlı ishallerin iyileşmesinde güvenle kullanılabilmektedir. Altını ıslatan (Enürez) çocuklarda ve yetişkinlerde rahatsızlığın iyileşmesine servi kozalağından yapılan tentürler önemli katkıda bulunmaktadır. Damar büzücü özelliği nedeniyle hemoroite ( Basur) yararlıdır. Servi kozalağının diğer yararları, ateş düşürücü, terletici ve ateş düşürücü olarak sayılabilir. 

Kullanımı 
Drogun kaynatılarak elde edilen suyu ile, terlemem nedeniyle kokan ayaklar ıslandığında terleme ve kokmayı önleyebilmektedir. Bunun için 10 kadar taze servi kozalağı havanda kırılır, 1 litre soğuk suya eklenir. Su ile birlikte ısıtılarak 10 dakika kadar kaynatılır ve 20 dakika da demlemeye bırakılır. Bu sürenin sonunda süzülür, bir leğen veya kovaya 1 litre daha ılık su ilave edilerek ayaklarda 2-3 kez 20-30 dakika ıslanır.Tentürün Kullanım ve Dozu: 10 yaşından küçük çocuklara sabah-akşam (saat 19.00’a kadar verilmelidir.) 30 damla ½ çay bardağı su ile verilmelidir.