arı sütü


Ham maddesi polen tozu ve nektar olan arı sütü, arı tarafından üretilir. Kovandaki larvaların büyüyüp gelişmeleri ve kraliçe arının gıdası olarak bal arıları tarafından peteğin gözlerine bırakılır. İşçi arılar polen tozu ve nektarı sindirim sistemlerinde değişikliğe uğratırlar. Süt kıvamındaki arı sütü arıların ağızlarından salgılanarak peteğe konulduklarında koyulaşıp krem kıvamı alırlar. 

Faydası 
Arı sütü aminoasit ve yağ asitleri yönünden zengindir. Tespit edilemeyen %2-3 oranındaki maddelerin, arı sütünü şifalı kılan asitli maddeler olduğu tahmin edilmektedir. B kompleks, C,D,E,H vitaminleri yönünden de zengin olan arı sütünün damar genişletici, antibiyotik ve antimikrobik etkileri bulunmaktadır. Bu özellikleri nedeniyle verem, astım, şeker, damar sertliği, ülser ve tansiyon hastalarına çeşitli yararlar sağlamaktadır. Arı sütü, kolesterol ve trigleseridi de düşürücü etki yapmaktadır. 

Kullanımı 
KULLANIM VE DOZ: Arı sütü kilo başına 10 mg hesabıyla alınmalıdır. 60 kilo olan bir insan günde 600 mg arı sütü kullanabilir. Arı sütü, sade olarak alınabildiği gibi, macun içinde ve balla birlikte tüketilebilir. Arı sütünün kullanımlarında metal kullanılmamalıdır.