Şeftali


Genel olarak tüylü ve tüysüz olarak bilinen şeftali; oldukça faydalı bir yaz meyvesidir. Sulu yapısından dolayı genelde meyve suyu sektöründe tercih edilen şeftalinin kanseri önlemeden, yaşlanmayı geciktirmeye kadar birçok faydası bulunuyor. Güzellik meyvesi olarak da bilinen şeftalinin, cilde oldukça faydalı olduğu biliniyor. Ülkemizde en çok Bursa ile Akdeniz Bölgesi'nde yetiştirilmektedir. Şeftali nedir, özellikleri ve faydaları nelerdir gibi soruların cevaplarına, yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sulu ve tatlı lezzeti ile yaz mevsiminin en çok tüketilen meyvelerinden biri olan şeftali, oldukça faydalı meyveler arasındadır. Ayrıca cilde olan inanılmaz etkisi ile doğal bir güzellik meyvesi olarak nitelenebilir.

Sıcak iklimlerde yetişmeye elverişli olan şeftalinin kökeninin Çin olduğu yönünde bilgiler mevcuttur. Ömrü uzattığına dair yararları ile de ölümsüzlük meyvesi olarak birçok yerde adı geçmektedir.

Yaklaşık 30 yıl ömürleri olan şeftali ağaçlarının iki çeşidi vardır. Birçok kişinin dokunamadığı tüylü olan şeftali türü olan ve tüylü şeftaliyi yiyemeyenler için doğal alternatif olan tüysüz şeftali türüdür. Türkiye’de en fazla Akdeniz bölgesi ve Bursataraflarında yetişmektedir. Meyve olarak tüketilmesinin yanı sıra meyve suyu olarak da değerlendirilen şeftali, yaz aylarında serinlik veren meyveler arasındadır. Gülgiller familyasına ait olan şeftali tüylü kabuğu ile diğer meyvelerden ayrılmaktadır.

Ilıman iklimleri seven ve Gülgiller ailesinden olan şeftali (Prunus persica), yaklaşık 30 yıllık yaşam süresinde, verimli bir şekilde meyve vermektedir. Bursa şeftalisi olarak meşhur olan Türkiye’de en çok Bursa ve Marmara bölgesinde tarımı yapılmaktadır. 2-3 metreye kadar uzayan ağaç boyları, koyu yeşil ve uzun yaprakları bulunmaktadır. Şeftali etli ve sulu bir meyve olarak, meyve suyu olarak üretimi sıkça yapılan meyvelerden biridir. Tek çekirdeği bulunan şeftalinin farklı çeşitleri bulunmakla birlikte tüylü ve tüysüz olmak üzere iki ana gruba ayrılmaktadır.

Kendi çekirdeğinden rahatlıkla yetişebilen şeftali hoş kokulu ve sulu bir meyvedir. Şeftali meyve suyu ve meyve şeklinde tüketilirken çekirdekleri de birçok yerde yakıt olarak kullanılmaktadır. Çekirdekleri üzerinde küçük delikler bulunan şeftalinin kendi içinde birçok çeşidi bulunmaktadır. Ağaç üzerinde yetişen şeftaliyi mevsiminde taze olarak tüketmek, keyif verirken aynı zamanda sağlığa birçok fayda sağlamaktadır. Elmadan sonra en çok tarımı yapılan meyve olarak dünya genelinde oldukça yaygın yetiştirilen meyvelerden biridir. Şeftali çeşitlilik bakımından oldukça zengin bir meyve olmasından dolayı neredeyse tüm mevsim tezgahlarda şeftali görmek mümkündür.

En çok bilinen tüylü ve tüysüz şeftali olmak üzere, pek çok daha farklı çeşidi bulunmaktadır. Genel görünümleri benzer olan ancak farklı bir özelliği nedeniyle farklı kategoriye girmiş olan şeftali çeşitlerinin genel özellikleri tüylü ve etli olmasıdır. Ülkemizde yaklaşık 64 şeftali türü yetişmektedir. Akdeniz bölgesinde görülen şeftali çeşitlerinden biri olan flordasun oldukça verimli çeşitlerden biridir. Yine Akdeniz bölgesinde yetişen çeşitlerden early amber ve early red sarı renkli iç kısımları ile oldukça sulu ve ağaçları verimli olan çeşitlerdir. Dış kabuğu kadife gibi tüylü yapıya sahip olan şeftalinin bir de nektarin adı verilen tüysüz çeşidi bulunmaktadır. Lezzeti benzer olan ancak nektarinin daha sert olması aradaki farkları arasındadır. Bilinen diğer bazı şeftali çeşitleri şunlardır; elegant lady, symphonie, royal glory, spring crest, francoise, spring lady, spring bella, vista rich, rich lady, venüs, sweet lady, silver king, super red, adriana, big top, sun gold, caldesi 85 ve tastireddir.

Şeftali tam bir A vitamini deposu olmasından dolayı kanserden koruyucu özellikte olurken, kanser hastalarının da tedavi sürecini hızlandıran bir meyvedir. Aynı zamanda C vitamini, magnezyum, kalsiyum ve potasyum açısından da zengindir. Hoş kokulu olması ağız kokusu sorunu olanlar için birebirdir. Bağırsak sorunlarının çözülmesinde şeftali oldukça etkili bir meyvedir. Diğer yandan olgun şeftalinin kabızlığı giderici ve hazmı kolaylaştırıcı özelliği bulunmaktadır.

Şeftali Çin başta olmak üzere birçok ülkede güzellik ve ölümsüzlük meyvesi olarak tüketilmektedir. Ömrü uzattığına inanılan şeftali, gerçekten gut hastalığından kansere kadar pek çok hastalığın şifası niteliğindedir. Şeftali, içten cilt sağlığına fayda ederken yüz maskesi olarak kullanmak da ciltteki kırışıklıkların giderilmesi ve pürüzsüz bir cilde sahip olmayı sağlar. Vücut fonksiyonlarına olumlu etkisini yanı sıra merkezi sinir sistemine de iyi gelmesi, strese bağlı uykusuzluk ve asabiyet gibi sorunların yok olmasına yardımcı olmaktadır. Sindirimi kolaylaştırır, hücreleri onararak yaşlanmayı geciktirir, kilo vermeyi kolaylaştırır, kemik ve kalp sağlığına faydalıdır